ARTYKUŁY

Choroba zwyrodnieniowa stawów

dr kosci stawyDoktor Kwaśniewski opisuje dwa podstawowe modele tradycyjnego odżywiania się ludzi. Jednym z nich jest tzw. „żywienie pastwiskowe”, czyli takie, w którym zjada się głównie, a czasami wyłącznie, produkty pochodzenia roślinnego. W takiej sytuacji organizm człowieka otrzymuje zdecydowanie zbyt małą ilość i to kiepskiej jakości białka i bardzo dużo węglowodanów. Tłuszcze stanowią niewielki odsetek spożywanego pokarmu i są to zazwyczaj tłuszcze roślinne. Nic też dziwnego, że osoby hołdujące takiemu modelowi żywienia chorują przeważnie na takie schorzenia, które związane są z przewlekłym niedoborem wysokowartościowych białek. Są to często choroby o podłożu autoimmunologicznym: gościec przewlekły postępujący, choroba Bechterewa, toczeń rumieniowaty, guzkowe zapalenie tętnic, sklerodermia, zapalenie skórno-mięśniowe i inne.

Czytaj więcej: Choroba zwyrodnieniowa stawów

Neurastenia - dlaczego ja?

stres1Neurastenia zwana także nerwicą wegetatywną, jest jedną z największych plag współczesnego, zabieganego społeczeństwa. Niewielu z nas uniknęło w swoim życiu okresów przewlekłego zmęczenia, wewnętrznego drżenia, kołatań serca, bezsenności, bólów głowy czy nieuzasadnionych niczym lęków. Być może, część z Państwa boryka się z tymi dolegliwościami po dzień dzisiejszy, tłumacząc je sobie stresującym trybem życia, nadmiernym pośpiechem otaczającego świata.

Czytaj więcej: Neurastenia - dlaczego ja?

Cukrzyca

 

cukrzyca dieta3

Upośledzenie wytwarzania insuliny, zaburzenia w wydzielaniu, lub też zmniejszenie reaktywności tkanek obwodowych na insulinę stanowią zasadnicze patogenetyczne mechanizmy trwałej hiperglikemii oraz wielu innych metabolicznych zaburzeń obejmowanych wspólnym mianem „cukrzyca”.

Jest to w istocie wiele chorób o różnej etiologii i objawach klinicznych.. Określenie „cukrzyca” można bowiem przypisać każdemu przewlekłemu zaburzeniu metabolizmu objawiającemu się hiperglikemią na czczo i glukozurią (wydalanie glukozy z moczem), lub też przy prawidłowej glikemii na czczo, wartościami stężenia glukozy we krwi i w moczu, po podaniu testowej dawki 75,0g glukozy doustnie, wyższymi od tych, które uznaje się za charakterystyczne u osób zdrowych.

Po to aby usystematyzować schorzenia nazwane wspólnie mianem „cukrzyca”, podzielono je na dwie główne grupy: cukrzyca typu I i cukrzyca typu II.

Czytaj więcej: Cukrzyca

Designed by Kraus SYSTEM 2016